Ющенко віддає острів Зміїний Румунії (Гаагський правничий вузол) // [«2000». – К., 2006, №8, С. А3]

МЗС Румунії закликало український уряд до «стриманості» у визначені статусу острова Зміїний. Цей демарш бухарестської дипломатії був викликаний рішенням нашої Верховної Ради (ВР) про надання населеному пункту, що знаходиться на зазначеному українському острові, назви "селище Біле". Своє звернення румунський уряд мотивував тим, що ніби то «Зміїний – непристосована для існування людей скала». Але з якого би боку на цей стратегічний об’єкт не подивитись, на щось подібне до скали «дискусійний» острів не схожий. 17 гектарів нормального грунта !

“Миролюбива” Румунія знов береться за старе. Її бажання відновити “Романію Маре” не втихає. А поки що українські пропрезидентські політики (разом з про-тарасюковськими чиновниками від «нашого» МЗС) «відвойовують повноваження» у достатньо легітимних ВР і Уряду. «Вітчизняна» ж дипломатія лише коротко “відстрілюється” від сусіднього агресора. Міністерство закордонних справ України зробило «відповідь-попередження» Бухаресту. Офіційний Київ закликав Румунію утриматися від висловлювань що до статусу чорноморського острова Зміїний. Але тільки «до рішения Міжнародного суду» !

Більш того ! В січні цього року президент України Віктор Ющенко и президент Румунії Траян Башеску задекларували, що обидві країни поважатимуть рішення Гаагського третейського трибуналу ООН по «суперечливому» питанню континентального шельфу Чорного моря. Попри того, на чию користь цей «вирок» буде винесен.

І це вища посадова особа України говорить про землю, яку наша держава успадкувала безпосередньо від Російської Імперії і СРСР !

Підписавши 2 червня 1997 р. Базовий румуно-український Договір і Договір про кордони, українська дипломатія потрапила у пастку, погодившись з пропозицією Бухареста не згадувати в зазначеному (і вже, на жаль, ратифікованому восени того ж року Верховною Радою) документі «острів Зміїний». Та й ще делімітувавши континентальний шельф ! Тепер вже від Гааги залежить визначення географічної сутності суперечливого острова (чи то «скали»). І немає ніяких підстав, що Міжнародний суд не вирішить це дискусійне питання на користь Бухареста. Якщо Зміїний буде визнаний скалою, то від відійде до Румунії в якості частини її континентального шельфа.

«Свого президента» (вже в лютому) доповнив виконуючий обов’язки міністра закордонних справ України Володимир Огризко. Він підтвердив вислів Ющенко про те, що Україна виконає будь яке рішення Гаагського третейського трибунала.

Якщо ж президент нашої держави погодиться (в разі «вироку» Міжнародного суду на користь Бухареста) віддати Зміїний (бо дав обіцянку !) Румунії, то це і буде (як Андрію Ющенку, мабуть, вважається) «початковим кроком» України (хоча б її «перших 17 гектарів» !) до НАТО.

Але це вже будуть неукраїнські гектари. З покладами нафти і газу навкруги цього острова !

A. B.

Comments